Jdi na obsah Jdi na menu

Caine

Caine, drsná tvář folku„Písničkář, myšionář a tajemník se statky nehmotnými“, tak sám sebe charakterizuje člověk, který se představuje jako Caine. Má samozřejmě i své civilní jméno, ale říká o něm, že sloužilo po většinu jeho života spíš úřadům než jemu. Písničkářem se stal poté, co prý s příchodem punku do Čech zjistil, že síla hudebního sdělení není odvislá od počtu akordů. „Vzal jsem do ruky paličky a buben a začal skládat“, uvádí na svých webových stránkách. Zakládal různé punkové kapely, dnes se živí jako profesionální bubeník ve skupině Znouzectnost. K punku prý dlouho přistupoval jako k něčemu velmi dobře slučitelnému s obdivem k Mirkovi Dušínovi, ale pankáči si myslili, že si z nich utahuje a přátelé mu vysvětlili, že by měl to, co dělá přece jen charakterizovat nějak jinak. Snad by se tomu, co skládá a zpívá na svých sólových koncertech, dalo jednoduše říkat duchovní písně. Caine dokonce prohlašuje, že každá jeho píseň je o jeho vztahu k víře, ale museli byste si ho k tomu opravdu poslechnout, abyste si nemyslili, že je to nějaký hodný hoch z nedělní školy. Je to dryáčník plný strhující energie a emocí, jeho „civilní zaměstnání“ bubeníka se na něm projevuje i když hraje na strunný nástroj. Původně používal mandolínu, pak si nechal postavit mandolu, ale přestože byla vyrobena slovutným mistrem, cítil potřebu si ji celou přestavět a přizpůsobit. A tak předělal pražce, vyměnil struny, naladil mandolu úplně jinak a zapojil ji přes krabičky tak, aby, jak říká – nemusel tahat vlakem tři nástroje, ale jen jeden, v nemž by byly ostatní obsaženy. „Každý nástroj tě inspiruje k jinému hudebnímu přemýšlení“, dodává.

   U nezávislých distributorů nebo přes internet si můžete objednat Cainovy nahrávky. Ve třech obalech najdete celkem pět alb: CD Pro jediný vlas víly a dvě 2CD Tajemství na dálku stačí + Nekonečno a Caine a Rusová „Živě“ + Myšionáři.

    „Animálně-evangelizační píseň Myšionáři,“ říká Caine, „vypráví o tom, co by se stalo, kdyby nám evangelium přinesly myši. Vím, jak dámy reagují na myši a často se mi zdá, že když chci někomu něco ze svého prožitku víry sdělit, jsou reakce podobné“.

   Myšionáře ani jiné Cainovy písničky v rozhlase téměř neuslyšíte. O to větší překvapení vás čeká na koncertech inzerovaných většinou na jeho webových stránkách www.caine.wz.cz nebo v oddělení sólistů na webu skupiny Znouzectnost. „Vždycky jsme se s kapelou hlásili k tomu, že nechceme měnit svět, že stačí, aby svět nezměnil nás“, pověděl mi Caine nedávno. „Ale když vidím, jak nás ten svět stejně mění, začínám tvrdit, že písničkou něco změnit jde. Alespoň v tom smyslu, že všechno, co člověk vysloví, nějak svět mění, i když třeba jen v jeho blízkém okolí.“

Jan BurianPO VŠEM…

Vyklepal jsem rohožku s posledními hosty
Kapelu rozštípal mráz
Ve zbylém si ticho osladím pomlkou
a budík zas prostrčím o pár desítek minut blíž
k usínání

Tak hloupý a už tak domýšlivý
Studený krápník lampičky bolí dotykem o nahý papír
Čekám na zázrak co je skrytý v usínání
Odpuštění

 

Caine - Kpt. Kirk (po 30 letech)

 

www.caine.wz.cz

http://cs.wikipedia.org/wiki/Caine