Jdi na obsah Jdi na menu

Jan Burian

Jan BurianPísničkář - od roku 1970 vystoupil na téměř čtyřech tisících koncertů, většinou sólově za doprovodu klavíru, ale také v různých formacích. V současné době vystupuje i se svou skupinou Křehcí muži... Vydal více než deset samostatných písňových alb (debut Hodina duchů - 1989) vyšel již ve třech vydáních, poslední dvě desky jsou věnovány osudům žen – Dívčí válka (2006) a nedokonalosti mužů – Muži jsou křehcí (2007 - viz www.muzijsoukrehci.cz ) .

Spisovatel - od roku 1990 vydal více než deset knih – od sbírek poezie (Hodina duchů (1990), Ženy muži a jiné básně (2008), vlastních pamětí (Rychle než to zapomenu), souboru fejetonů (Je tu nějaký zavěšený kafe?) a televizních rozhovorů až po až po knihy inspirované cestováním a poznáváním cizích kultur (např. Dánsko, Island, Chile, ostrovy v Baltském moři, Portugalsko), o kterých tvrdošíjně odmítá mluvit jako o cestopisech. V Pražském deníku můžete každé pondělí najít jeho fejeton, ale napsal už i libreto k opeře...

Televizní moderátor – v letech 1993 – 2005 jsme mohli většinou na programu ČT2 spatřit nějaký ze 135 natočených pořadů s názvem Posezení s Janem Burianem, v současnosti se na ČT1 objevuje jeho pořad Burianův den žen, na němž spolupracuje s řadou mladých filmových dokumentaristů.

Autor dokumentárních filmů – s režisérem Pavlem Kouteckým natočili před několika lety cyklus dokumentů Chilský deník (pět půlhodinových snímků z této vzdálené země), v rámci cyklu Severská cesta také filmy Islandská paměť, Žít jako Dán a Bornholm – Mimo sezónu. Spolupracoval i na dalších filmech Pavla Kouteckého (Kde je pravda?, Do života aj.)

Průvodce – v této úloze vyráží do světa již více než deset let. Provádí po Islandu, Portugalsku a nově i v Chile. Tyto jeho cesty jsou plánovány částečně podle jeho knih (Sága o cestě na Island, Chilský deník a Výlet do Portugalska aneb Poetický průvodce na cestu tam a zpátky). Jan Burian klade důraz nejen na poznávání přírodních krás té které země, ale vypráví svým turistům značně podrobně i o historii, umění, literatuře, současném životě, mentalitě tamějších lidí, a často dochází i na srovnávání s tím, jak žijeme u nás.

Jan Burian je mimo jiné propagátorem kontroverzního hesla: „Kopírování zachraňuje hudbu!“, uvádí předávání literárních cen Magnesia litera, organizuje volné sdružení Osamělých písničkářů a jejich společné pravidelné koncerty a občas vystavuje své fotografie.

 

JÁRA

Kdykoli vcházejí do bytu dějiny
Sousedka příbuzní z venkova
Anebo nějací pojišťováci
Jára se ztrácí
Nejdřív se zatváří neutrálně
Tak jak to umějí jen Švýcaři
A pak se vypaří

Jára se promění v květovaný přehoz
Ve stojan na noty
V plyšového slona
Jára splývá s fíkusem
Nikdo neví jak se mu to podaří
Vždycky se vypaří...

Kde jsi, Jaroslave? Ozývá se
Kde pořád jsi? Kde jsi?

Když se pak návštěva konečně rozloučí
Jára se zhmotní v kuchyni
Vypadne z utěrky
Vysouká se z výlevky
Vyhrabe se z igelitové tašky
Zobne si ze štrúdlu
Vysype popelník
Přerovná poloprázdné flašky
Jára se vrací

Až jednou v neděli grilované sele
Manželka a její bývalí spolužáci
Jára se ztrácí...

 

 

Jan Burian - Rebel z malého města (Oldřich)

 

www.janburian.cz

www.muzijsoukrehci.cz

http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/jan-burian.php

http://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Burian_(p%C3%ADsni%C4%8Dk%C3%A1%C5%99)