Jdi na obsah Jdi na menu

Karolina Kamberská

Karolina KamberskáPísničky píšu od dětství (občas k půlnoci dávám k dobrému svůj první hit Potkal jsem tě zajíčku – tak první, druhá třída ZŠ…), a v posledních letech jsem měla to štěstí, že si našly i své posluchače – to když se dvojice Sestry Steinovy, kterou jsem tvořila se svou sestrou Lucií Steinhauserovou, dostala tak trochu do povědomí publika. Vydaly jsme tři alba mých autorských písní – Lilie polní (2001), Můj tanec (2004), Jen děcko se bojí (2006) – a soubor nekonvenčních úprav lidovek pro děti Měsíček svítí (2008), vše u vydavatelství Indies.

Naší největší radostí bylo cestování po klubech a festivalech folkového, alternativního i rockového ražení. Vážíme si ale i toho, že hudební kritika k nám byla vždycky milosrdná, a také několika trofejí – třeba 4. místa v hlasování o nejlepší evropskou desku roku německého internetového magazínu www.folkworld.de pro Můj tanec, nebo nominace na žánrového Anděla 2006 za CD Jen děcko se bojí.

Pro ilustraci si můžete zabrousit na stránky Sester Steinových, kde najdete spoustu textů, recenzí, rozhovorů, a v oddílu Novinky něco jako “kroniku” našeho osmiletého letu. Klip k písničce Jen děcko se bojí hledejte zde na Youtube.

V roce 2005 mi vyšla v nakladatelství IN ŽIVOT sbírka básniček a písňových textů, pojmenovaná Za vodou. Dneska už sice není nikde k sehnání, ale já se od té doby cítím být básnířkou. :-)

Asi nejkurióznější věc se mi ale stala loni (2008), kdy z lidové písně Ej lásko, lásko, narychlo mnou nazpívané do diktafonu na recepci jednoho pražského hotýlku, vytvořil izraelský skladatel Effi Shoshani titulní píseň k americkému filmu Madison.

Můj běžný život je ale spíš radostně-realistický – starám se o rodinu, starý domek a ještě starší zahradu, ani jedno z toho mi moc dobře nejde, ale nejsem detailistka…

Těchto pár odstavců píšu v létě 2009, kdy se v mém životě mnohé mění. Čekám třetí dítko a se sestrou jsme se rozhodly nechat Steinovky historii, obě máme chuť zkusit zase něco nového. Takže zatím mezi žehlením košilek píšu písničky, a moc se těším na první koncerty, v zimě budou jen občas, ale až příští rok roztajou sněhy a miminko bude umět sedět a jíst večer kaši…

 

 

Ve tvym stínu


Nemám správný vybavení do boje
Do kafe si dávám vždycky oboje
Nejsem ani rebel ani asketa
Vyděsí mě každá menší kometa

Chci žít ve tvym stínu
Líně proplouvat jako hejno línů...

Miluju šlehačku a mláďátka a ty nejsladší vína
A blbý filmy a časáky a řvu když lezu z kina
Někdy se tady motaj vlci já si přeju aby
                                   zdrhali jako bezhlavý
Tak na ně pouštim hrůzu děsivym štěkotem čivavy

Chci žít ve tvym stínu
Líně proplouvat jako hejno línů...

Sbírám svuj život pěkně do šuplíku
Ukládám si každou chvíli
A chci jen nahrabat si pěknou sbírku
Než mi jednou dojdou síly

Chci žít ve tvym stínu
Líně proplouvat jako hejno línů...

 

 

Karolina Kamberská - Naděje

 

www.karolinakamberska.cz