Jdi na obsah Jdi na menu

Lenka Dusilová

 

Lenka Dusilová (foto Lucie Haschková)

  

   Lenka Dusilová, několikanásobná držitelka výročních hudebních cen Anděl, není zvyklá stagnovat a opakovat se. Stal se z ní mimořádný úkaz české hudební scény: z pozice rockové a popové hvězdy putuje k osobnímu vyjádření, jež svobodně přijímá impulzy z nejrůznějších stylů a mimohudebních zážitků. Projekt Eternal Seekers, v němž těsně spolupracuje s Clarinet Factory a Beatou Hlavenkovou, je dalším významným krokem na téhle cestě.

   Lenčinou předchozí  nejzralejší nahrávkou je nadžánrové album Mezi světy (2006), kde se sešly české i americké osobnosti (mj. bubeník Scott Amendola, spoluhráč Madeleine Peyroux či Billa Frisella). V roce 2007 absolvovala turné po USA (zahrála si i společně s ikonou moderního country Emmylou Harris), na české scéně se nenápadně sžívala s hudebníky z postjazzového Vertigo Quintetu. Nedlouho předtím hostovala v tradičních písních na nových nahrávkách Čechomoru a doznívala v ní živelná spolupráce s divadlem Continuo, jež ji prověřila coby autorskou a spontánní zpěvačku.

   S Eternal Seekers přichází překvapivá, ale naprosto přirozená syntéza všech těchto inspirací. O texty Dusilová tentokrát požádala především básníka Bogdana Trojaka, laureáta Ceny Jiřího Ortena a výroční literární ceny Magnesia Litera. Zazní tu však – pro někoho překvapivě – i jiné, dost rozdílné inspirace: verše Františka Halase a nikdy nenahraná píseň, se kterou patnáctiletá Lenka Dusilová začínala svou dráhu s pražskou rockovou kapelou Sluníčko. S Eternal Seekers Lenka Dusilová znovu ukazuje, že je jí vlastní odvaha, sugestivnost i srozumitelnost.

Zdroj: http://www.concentus-moraviae.cz/main.php?lmut=cz&part=umelci&id=140 

 

 

Spirály


V černých řasách
se hadi točí.
Jazyk dvojí.
Víš, čím mě utišíš?
Šustí, praská,
jazyk mě laská.
Sluší ti slova.
Víš, čím mě utišíš?

 

 

Lenka Dusilová / Bogdan Trojak  - Pro Lenku 

 

 

http://www.lenkad.com

http://www.eternalseekers.cz/

www.myspace.com/lenkadusilova

http://www.myspace.com/eternalseekerscz