Jdi na obsah Jdi na menu

Jan Burian

Jan BurianPísničkář - od roku 1970 hraje většinou sólově za doprovodu klavíru, ale také v různých formacích. Vydal řadu samostatných písňových alb.

Spisovatel - od roku 1990 vydal řadu knih – od sbírek poezie (Hodina duchů (1990), Ženy muži a jiné básně (2008), vlastních pamětí (Rychle než to zapomenu), souboru fejetonů (Je tu nějaký zavěšený kafe?) a televizních rozhovorů až po až po knihy inspirované cestováním a poznáváním cizích kultur (např. Dánsko, Island, Chile, ostrovy v Baltském moři, Portugalsko), o kterých tvrdošíjně odmítá mluvit jako o cestopisech. .

Autor dokumentárních filmů – s režisérem Pavlem Kouteckým natočili před několika lety cyklus dokumentů Chilský deník (pět půlhodinových snímků z této vzdálené země), v rámci cyklu Severská cesta také filmy Islandská paměť, Žít jako Dán a Bornholm – Mimo sezónu. Spolupracoval i na dalších filmech Pavla Kouteckého (Kde je pravda?, Do života aj.)

Průvodce – v této úloze vyráží do světa již více než deset let. Provádí po Islandu, Portugalsku a nově i v Chile. Tyto jeho cesty jsou plánovány částečně podle jeho knih (Sága o cestě na Island, Chilský deník a Výlet do Portugalska aneb Poetický průvodce na cestu tam a zpátky). Jan Burian klade důraz nejen na poznávání přírodních krás té které země, ale vypráví svým turistům značně podrobně i o historii, umění, literatuře, současném životě, mentalitě tamějších lidí, a často dochází i na srovnávání s tím, jak žijeme u nás.

Jan Burian je mimo jiné propagátorem kontroverzního hesla: „Kopírování zachraňuje hudbu!“, organizuje volné sdružení Osamělých písničkářů a jejich společné pravidelné koncerty a občas vystavuje své fotografie.

 

Webové stránky: www.janburian.cz

Kontakt:  jb@janburian.cz, tel. 777 600 162

Profil na Facebooku Jan Burian:
https://www.facebook.com/janburianbox

Profil na Facebooku Jan Burian BAND:
https://www.facebook.com/JAN-Burian-BAND-rock-band-2039931266104168/

Kanál Produkční skupiny Jelení SKOK na youtube

Spotify

 

 

JÁRA

Kdykoli vcházejí do bytu dějiny
Sousedka příbuzní z venkova
Anebo nějací pojišťováci
Jára se ztrácí
Nejdřív se zatváří neutrálně
Tak jak to umějí jen Švýcaři
A pak se vypaří

Jára se promění v květovaný přehoz
Ve stojan na noty
V plyšového slona
Jára splývá s fíkusem
Nikdo neví jak se mu to podaří
Vždycky se vypaří...

Kde jsi, Jaroslave? Ozývá se
Kde pořád jsi? Kde jsi?

Když se pak návštěva konečně rozloučí
Jára se zhmotní v kuchyni
Vypadne z utěrky
Vysouká se z výlevky
Vyhrabe se z igelitové tašky
Zobne si ze štrúdlu
Vysype popelník
Přerovná poloprázdné flašky
Jára se vrací

Až jednou v neděli grilované sele
Manželka a její bývalí spolužáci
Jára se ztrácí...