Jdi na obsah Jdi na menu

Já jsem tvůj zajíc - Petr Nikl v Divadle Archa 16. a 17.1.

11. 1. 2012

Já jsem tvůj zajíczajic_email-dar12.jpg

Účinkují:

Melo: Miroslav Černý
Dram: Petr Nikl
Dech: Ondřej Smeykal
Ozvuky: David Vrbík
Hybatel: Ondřej Eremiáš
 
Výtvarník a performer Petr Nikl se 16. a 17. ledna vrátí na scénu Divadla Archa, kde společně s svými spolutvůrci uvede poetický černobílý melodram Já jsem tvůj zajíc. Autobiografická sonda času byla inspirována nafukovacími hračkami autorovy maminky Libuše Niklové.
 
Petr Nikl svůj autorský počin popisuje jako hudebně scénický obraz o čase a ozvěnách paměti. Komorní melodram vznikal souběžně s výstavou Hračky Libuše Niklové, která proběhla v roce 2010 v Umělecko-průmyslovém muzeu a výstavou Petra Nikla Dialog s maminkou v Letohrádku Hvězda. 
 
Obě tyto výstavy byly v loňském roce uvedeny v Paříži a Libuše Niklová se tak stala vůbec první českou umělkyní, jejíž tvorba byla představena v prestižním Musée des Arts Décoratifs a v pařížském Louvru. 
 
Ke vzniku představení a tvůrčím impulsům Petr Nikl sám doplňuje: „ Poslední dobou rozvíjím široký cyklus maminčiných portrétů převážně z doby, kdy měla osm let. Inspiruje mě cyklus fotografií z roku 1942, hlavně zachycení jedné letní chvíle, kdy stojí na zahradě, oslepena sluncem. Z tohoto pocitu času, zataveného v prostoru a době, v níž jsem ještě tehdy neexistoval, vzniklo postupně i několik textů, které jsem si zhudebnil, a také touha vytvořit z této inspirace divadelní obraz.“
 
Petr Nikl pro prostor Divadla Archa vytvořil inscenovaný obraz složený z velkého množství nafukovacích kostek. Průsvitné objekty a vzduch jako základní stavební hmota, stejně jako jeho nepolapitelnost a tvarová pomíjivost fungují jako metafora k postižení paměti. „Pomohlo mi to osvobodit se strachu z možného nostalgicky sentimentálního vyznění mé autobiografické sondy“, uzavírá Nikl. Celý melodram vznikl samospádem s pomocí Ondřeje Eremiáše, héliového leteckého kouzelníka, který objekty – velké nafukovací kostky - rozhýbává, Miroslava Černého, proznívajícího prostor scény svou hudbou a Davida Vrbíka, který zvuky v prostoru následně štěpí a zrcadlí. Protože je melodram v neustálém vývoji, pro lednové uvedení v Arše byl dále přizván Ondřej Smeykal, který představení ozvláštní svou hrou na speciální nafukovací didgeridoo.
 
Petr Nikl (1960) – absolvent AVU Praha, výtvarník, básník, hudebník, performer, zakládající člen skupiny Tvrdohlaví, laureát Ceny Jindřicha Chaloupeckého autorsky spolupracuje s Divadlem Archa již od roku 1994, kdy vytvořil scénografii a kostýmy k prvnímu projektu Archy Opera La Serra. V následujících letech zde uvedl své sólové performance a autorsky se podílel s Kristýnou Lhotákovou a Ladislavem Soukupem na představení Tanec hraček, s Janou Svobodovou na projektech Slunovrat, V zrcadle, Za zrcadlem a Obnošené sny. Tyto výtvarně-divadelní projekty prezentovaly české umění v mnoha zemích světa od Japonska po Jižní Afriku.
 
Vstupenky za 190,- / studenti a senioři 150,- jsou v předprodeji v pokladně Divadla Archa.
 
Divadlo ARCHA, Na Poříčí 26, 110 00 Praha 1. Vstupenky: +420 221 716 111, pokladna@archatheatre.cz. Rezervace a vstupenky on-line: www.archatheatre.cz .