Jdi na obsah Jdi na menu

Napsali o nás v Týdnu

4. 6. 2010
Osamělí písničkáři se sejdou na společném festivalu
Již posedmé se v sobotu 5. června v Praze bude konat ojedinělá akce: festiválek, na kterém vystoupí jen samí písničkáři.

Sdružení osamělých písničkářů vymyslel Jan Burian. On také organizuje pravidelné koncertní večery, na kterých své síly spojují autoři, zpěváci a muzikanti v jedné osobě, solitéři, kteří často svou originalitou zůstávají skryti v malých klubech. Každoročně se většina z nich sejde na společném festivalu. Letos se bude konat v sobotu 5. června na open-air scéně před pražským klubem Kaštan. 

Startovním impulzem celé přehlídky je myšlenka, že písnička není pouhé zboží ani reklama na desku, není to tupý hluk a šum ze supermarketů, ale existuje stále jako svébytný, tradiční umělecký žánr, i nezávisle na umírajícím tzv. hudebním průmyslu. 

ČTĚTE TAKÉ: Překročené meze, matriarchát a rozšlapané kotlíky

Sám Burian jako hlavní organizátor k tomu dodává: "Máme co říct, jsme současní i nadčasoví, jsme pracovití a máme morálku. Nevymlouváme se na dobu, děláme si, co nás baví a co považujeme za smysluplné. Netrpíme pocity ukřivděnosti, známe svou hodnotu. Litujeme ty, kdož se prodávají. Máme své publikum i webové stránky, pravidelná setkání a koncerty, máme svůj festival."

Na tom letošním, který v sobotu začne už v pravé poledne, vystoupí jak známí, tak i menšinoví interpreti. Kromě Buriana i například Dagmar Andrtová, Petr Nikl, Terezie Palková, Jiří Konvrzek, Petr Váša, Karolína Kamberská, Jiří Dědeček a další. Ze Slovenska přijede tamní legenda Zuzana Homolová. Součástí celého hnutí jsou ale i mnozí ti, kteří tentokrát nezahrají - například Lenka Dusilová, Xindl X nebo Oldřich Janota.

Večery osamělých písničkářů už se zabydlely nejen na pódiích pražských klubů Kaštan a Malostranská Beseda, ale pravidelně se objevují i například v Sedlčanech nebo Litoměřicích, jinam jeho členové vyrážejí jen občas. Spolu se známými jmény je to i šance pro mladé, kreativní a zatím neokoukané umělce. 

Foto: www.osamelipisnickari.cz/


URL| http://www.tyden.cz/rubriky/kultura/hudba/osameli-pisnickari-se-sejdou-na-spolecnem-festivalu_171336.html