Jdi na obsah Jdi na menu

Koncerty a aktuality

25.11. Praha, Kaštan Vzpomínka na Karla Diepolda 19:30
16.12. Praha, Kaštan Vánoční večírek 

19:30

27.01. Praha, Kaštan Jana Šteflíčková, Petr Váša,
Jana Kozubková
19:30

 

 

 
 

Příspěvky

Osamělé písničkáře potkáte také v Soběslavi

19. 2. 2014

rolnicka.jpgV komorním prostředí soběslavské kavárny/čajovny Rolnička probíhají nově koncerty členů našeho volného sdružení. Po vydařených koncertech Jiřího Smrže, Petra Linharta a Jany Šteflíčkové na Vás čekají:

pátek 28. března - Martina Trchová a Patrik Henel
pátek 11. dubna - Karel Diepold

Oba koncerty začínají v 19:00.

Rolničku najdete v příjemně starobylém domě v Bezděkově ulici 122, krom bohatého výběru čaje a kávy si můžete dát i pivo, sklenku vína či něco k zakousnutí. Návštěvou Rolničky navíc podpoříte provoz místních chráněných dílen.

 

Ňet vekšeho rozkošu - album Zuzany Homolové

18. 2. 2014

net-vetksiho.jpgChtělo by se napsat: nové album Zuzany Homolové, ale od vydání uplynul skoro rok. Tedy je nejvyšší čas na album upozornit i na našich stránkách. Činíme tak citací z recenze Ondřeje Bezra na serveru iDNES:

Bezesporu nejznámější slovenská písničkářka Zuzana Homolová svoje posluchače rozhodně nezahrnuje nadprodukcí. Právě vycházející album Ňet vekšeho rozkošu je teprve její páté v pořadí. (...) Homolová tentokrát neměla ve studiu externí spolupracovníky, nýbrž album nahrála jako členka pevně fungující a koncertující kapely. Ta existuje pod názvem Trojka Z.H. a kromě zpěvačky ji tvoří kytarista Miloš Železňák, známý z nejrůznějších projektů v široké žánrové šéři od rocku přes blues po jazz, a houslista Samo Smetana. S ním Homolová spolupracuje už léta a právě on se zhostil i produkce nového alba.
Zuzana Homolová proslula zejména jako interpretka lidových balad. K ozdobám jejího repertoáru vždy patřily krvavé morytáty, zpívané jejím jemným dívčím hlasem, což vytvářelo až mrazivě nádherný paradox. Na novém albu krev prakticky neteče – jeho tématem je láska, zejména ta fyzická, a její následky. Což je nepochybně velké téma lidstva odjakživa. Homolová ovšem vybrala lecjaké kuriozity, samozřejmě plné metafor a dvojsmyslů (občas navíc uvedených ve slovenských nářečích, což nám Čechům poněkud stěžuje srozumitelnost), a výsledek je rozhodně dost daleko od běžných folkloristických milostných kreací. To samozřejmě platí dvojnásob o hudební stránce věci, protože nejen sama Homolová, ale zejména její spoluhráči se pochopitelně nikdy nespokojí s nějakým neinvenčním obehráváním lidovek. Úpravy jsou kořeněny harmonicky, aranžérsky i použitím různých cizokrajných instrumentů. Slyšíme ohlasy jazzu, zvláštní psychedelické plochy, ale i souzvuky až odkudsi z hloubi pohanských věků. A celý tenhle mišmaš přitom dokonale drží při sobě.
Jestliže předchozí album Zuzany Homolové Tvojej duši zahynúť nedám (2005) bylo hodnoceno jako její nejlepší, novinka mu velmi povážlivě dýchá na záda. 

Album si můžete objednat mimo jiné přímo u jeho vydavatele - www.slnkorecords.cz.

 

Fotografie z vánočního večírku 2013

22. 12. 2013

 Tradiční vánoční večírek Osamělých písničkářů byl tentokráte doplněn o křest knížky Pohádky pro kulíšky, do které přispěla celá řada členů volného sdružení. Celý článek věnovaný Pohádkám pro kulíšky si můžete přečíst zdePódium bylo plné až přeplněné, na vánoční večírek 2013 dorazili: Jan Burian, Caine & Zuzana Hájková, Jan Jeřábek, Tamara Nathová, Jana Šteflíčková, Petr Váša, Jiří Smrž, Michal Bystrov, Filip Pýcha, Marek Vojtěch, Petr Nikl a Jiří Dědeček.

Fotografoval Martin Myslivec, kterému patří naše velké poděkování!
http://www.osamelipisnickari.cz/fotoalbum/fotografie-z-koncertu/18.12.2013-kastan/

 

Pohádky s nadějí

21. 12. 2013

pohadky-pro-kulisky.jpg

(Marta Švagrová, Lidové noviny, 20.12.2013)

Na vánočních setkáních volného spolku Osamělých písničkářů v pražském klubu U Kaštanu bývá většinou dost veselo. Přítomné písničkáře jejich guru Jan Burian rozesadí na pódiu do půlkruhu a vyvolává jednoho po druhém, aby předvedli, co mají nového. Zpívají a hrají na roztodivné nástroje, někteří a capella, jiní recitují vesměs vtipné texty, všichni se dobře baví - počítaje v to pochopitelně především početné publikum. Dost často se navzdory někdy docela drsným vtípkům a extravagantnímu projevu neubrání tomu, aby poodhalili svou vesměs křehkou duši. A mnohdy jejich písničky nebo básničky či (u Petra Váši) fyzické produkce nezapřou, že inspirací jim byly děti. Takže nikoho ve středu nepřekvapilo, že večer Osamělých písničkářů začal křtem neobvyklé knížky psané pro sdružení Nedoklubko, pečující o rodiny s předčasně narozenými dětmi. Má výmluvný název Pohádky pro kulíšky a je už druhá v pořadí. Přítomní zpěváci a muzikanti se na ní tentokrát výrazně podíleli - vedle řady spisovatelek a několika maminek totiž své příběhy připojilo i čtrnáct písničkářů. Ochotně a ukázněně odevzdali své texty - veršované i v próze, všechny s maximální empatií k dětskému čtenáři. Nejlepší na tom je, že tyhle pohádky potěší děti zdravé, nemocné, nedonošené i jejich rodiče - možná právě pro ně, rodiče a děti po těžkém traumatickém zážitku, jsou hodně důležité. Proto výzva pořádající organizace Nedoklubko vybízela autory k napsání textů, které budou „hladivé a hřejivé, nejlépe s optimistickým koncem dodávajícím naději.“ 
To všechno se stalo, sešlo se textů víc, než mohla kniha o 272 stranách obsáhnout. Vešly se do ní i krásné ilustrace, rozhovor s maminkou nedonošených dvojčat a osm příběhů dalších. 
Ta naděje, o kterou z Nedoklubka prosili, se ale nevztahuje jen na čerstvou knihu. Je přítomna také v produkci písničkářů, kteří se nedají odradit převažující komercí, skládají, píší a zpívají, co je třeba; většinou zadarmo. Jejich hlas je však slyšet a posluchačů jim už zase přibývá. Je to, řečeno s Václavem Havlem, signifikantní.

 

Právě vychází nové album Jiřího Smrže: Kořeny. Křest 6.12. na Kaštanu a další koncerty následují!

4. 12. 2013

jiri-smrz-koreny.jpgNa nové studiové album Jiřího Smrže si museli posluchači počkat dlouhých osm let od doby, kdy vyšla Poslední láska, která získala v roce 2005 i Anděla v kategorii Folk & Country. Pro natočení alba Kořeny přizval písničkář a básník Jiří Smrž ke spolupráci dávného spoluhráče ze 70. let Jiřího Kováře a ve studiu ve Vyšším Brodě natočili spolu s řadou vzácných hostů třináct typicky smržovsky naléhavých písní: tichých i křičených. Album vydává nakladatelství Galén, na jehož stránkách si jej můžete také objednatKřestní koncert proběhne v pátek 6.12. od 20:00 v Praze v klubu Kaštan, hosty budou Dáša Voňková, Vladimír Merta a Jan Burian. Brněnský křest bude v úterý 10.12. v klubu Leitnerka za účasti Dáši Voňkové, Roberta Křesťana a kapely Žalozpěv, další koncerty čekejte 23.1. v Českých Budějovicích v klubu Horká vana 24.1. v Písku v kavárně U Vavřiny. Jiřího Smrže doprovodí kytarista Jiří Kovář a houslista Ben Lovett.

 

Fotografie z listopadového večera v pražském Kaštanu

24. 11. 2013

Ve fotogalerii přibylo album z bohatě navštíveného listopadového večera (20.11) v pražském Kaštanu v sestavě Jiří Konvrzek - Petr Linhart - Jiří Dědeček & Vojtěch Heřmánek - Michal Bystrov & Tamara Nathová.
Fotografoval Martin Myslivec. Martine, děkujeme!
http://www.osamelipisnickari.cz/fotoalbum/fotografie-z-koncertu/20.11.2013-kastan/

 

Dvě knížky Michala Bystrova

29. 10. 2013

sebevrazda_obal.jpgblues_titul.jpgKdož jste příznivci písní Michala Bystrova, můžete si k nim pořídit rovněž některou z Michalových nových knížek, či dokonce rovnou přímo obě. Jedna se jmenuje Blues na rozcestí s podtitulem Variace na texty starých bluesmanů, druhá pak Sebevražda čápem s podtitulem Básně z let 1998 - 2013. Více o knížkách a možnostech jejich objednání se dozvíte po rozkliknutí odkazů skrytých v jejich názvech. Zbývá popřát příjemné počtení...

 

Osamělí písničkáři na Podzimním knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě

24. 10. 2013

Na 23. Podzimním knižním veletrhu (18. října – 19. října 2013) v Havlíčkově Brodě jste mohli najít také stánek Osamělých písničkářů. Představení volného sdružení bylo zahájeno již ve středu 16. října 2013 unikátním společným koncertem pánů Jana Buriana a Jiřího Dědečka v poetickém podkroví kavárny U Notáře. Kolem stánku pak během veletrhu panoval čilý ruch, v nabídce byly CD a knihy autorů z okruhu Osamělých písničkářů i další díla z edice Olivovníky nakladatelství Galén. Děkujeme panu Tomáši Holendovi, který pro nás vše obětavě zařídil a všem dalším, kteří myšlenku podpořili - pořadatelce veletrhu paní Markétě Hejkalové, Okrašlovacímu spolku Budoucnost a kavárně U Notáře. Těšíme se na příští ročník!

stanek_osamelych_pisnickaru_knizni_veletrh_havlickuv_brod_2013.jpg

 

Fotografie z 18. září v pražském Kaštanu

18. 9. 2013

Přinášíme fotografie z prvního podzimního večera Osamělých písničkářů v pražském Kaštanu ve středu 18. září s Lenkou Dusilovou, Janou Šteflíčkovou, Karlem Vepřekem a Žofií Kabelkovou, která zaskočila za původně ohlašovanou Dášu Voňkovou. Fotografie pořídil již tradiční fotograf Osamělých písničkářů Martin Myslivec - děkujeme!
http://www.osamelipisnickari.cz/fotoalbum/fotografie-z-koncertu/18.9.2013-kastan/

 

Finský písničkář Juhana Iivonen & český písničkář Filip Pýcha v úterý 17.9. na Kaštanu

14. 8. 2013

german_tour_kuva2.jpgVy všichni, kteří se již nemůžete dočkat velkolepého otevření podzimní sezóny Osamělých písničkářů na Kaštanu (i vy všichni ostatní) si můžete den předem dopřát další bonbónek. V úterý 17. září zde bude hrát finský písničkář Juhana Iivonen, kterého podpoří a uvede český písničkář Filip Pýcha. Neponechejte je napospas  jejich osamělosti! Filipa už určitě znáte, Juhana si můžete poslechnout na jeho oficiálních stránkách. Událost můžete sledovat i na Facebooku.

 

« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15

následující »