Jdi na obsah Jdi na menu

Koncerty a aktuality

Naše nejbližší koncerty:

15.10. 16.10. 17.10. Praha, Kaštan FESTIVAL OSAMĚLÝCH PÍSNIČKÁŘŮ 18:00
17:30
17:30
24.11. Praha, Kaštan obsazení ladíme... 20:00
06.12. Praha, Kaštan Vánoční večírek 20:00

 

 

Příspěvky

Osamělí písničkáři na Podzimním knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě

24. 10. 2013

Na 23. Podzimním knižním veletrhu (18. října – 19. října 2013) v Havlíčkově Brodě jste mohli najít také stánek Osamělých písničkářů. Představení volného sdružení bylo zahájeno již ve středu 16. října 2013 unikátním společným koncertem pánů Jana Buriana a Jiřího Dědečka v poetickém podkroví kavárny U Notáře. Kolem stánku pak během veletrhu panoval čilý ruch, v nabídce byly CD a knihy autorů z okruhu Osamělých písničkářů i další díla z edice Olivovníky nakladatelství Galén. Děkujeme panu Tomáši Holendovi, který pro nás vše obětavě zařídil a všem dalším, kteří myšlenku podpořili - pořadatelce veletrhu paní Markétě Hejkalové, Okrašlovacímu spolku Budoucnost a kavárně U Notáře. Těšíme se na příští ročník!

stanek_osamelych_pisnickaru_knizni_veletrh_havlickuv_brod_2013.jpg

 

Fotografie z 18. září v pražském Kaštanu

18. 9. 2013

Přinášíme fotografie z prvního podzimního večera Osamělých písničkářů v pražském Kaštanu ve středu 18. září s Lenkou Dusilovou, Janou Šteflíčkovou, Karlem Vepřekem a Žofií Kabelkovou, která zaskočila za původně ohlašovanou Dášu Voňkovou. Fotografie pořídil již tradiční fotograf Osamělých písničkářů Martin Myslivec - děkujeme!
http://www.osamelipisnickari.cz/fotoalbum/fotografie-z-koncertu/18.9.2013-kastan/

 

Finský písničkář Juhana Iivonen & český písničkář Filip Pýcha v úterý 17.9. na Kaštanu

14. 8. 2013

german_tour_kuva2.jpgVy všichni, kteří se již nemůžete dočkat velkolepého otevření podzimní sezóny Osamělých písničkářů na Kaštanu (i vy všichni ostatní) si můžete den předem dopřát další bonbónek. V úterý 17. září zde bude hrát finský písničkář Juhana Iivonen, kterého podpoří a uvede český písničkář Filip Pýcha. Neponechejte je napospas  jejich osamělosti! Filipa už určitě znáte, Juhana si můžete poslechnout na jeho oficiálních stránkách. Událost můžete sledovat i na Facebooku.

 

Otisky příběhů ze snů - nové album Jana Jeřábka

4. 7. 2013

jerabek.jpgJe tady právě v předchozím článku již inzerované léto & prázdniny, ale kola showbussinesu se samozřejmě neúprosně točí dál :-). K letním dnům tudíž může neodmyslitelně patřit i nové, v mnoha ohledech zcela originální album Jana Jeřábka Otisky příběhů ze snů. Předáváme slovo anotaci na stránkách vydavatele (nakladatelství Galén):

Experimentální hudebně-poetický projekt Jana Jeřábka vznikl na základě jeho mnohaleté fascinace snovým procesem. Ze stovek snů, s nimiž jako terapeut pracoval, vybral několik, které jej oslovily svými příběhy, básnickými obrazy i hlubinnou dynamikou. Jedná se o sny, které zachycují některé typické duševní struktury člověka dnešní doby. Hudbu založil na konceptuální metodě, kterou rozšířil o ambientní, etnické a noiseové prvky. Účast na tomto albu přijaly osobnosti naší hudební, literární i výtvarné scény: Jan Burian, Jana Ježková, Andrea Landovská, Vlastislav Matoušek, Marka Míková, Petr Nikl, Jiří Smrž, Martina Trchová, Petr Váša a Ondřej Ježek. Výpravné vydání obsahuje kromě CD i booklet s texty, ale navíc i knižní přílohu - rozsáhlý rozhovor Klesnout ke snu, který pro hlubší zájemce mapuje některé psychoterapeutické souvislosti práce se sny.

Otisky příběhů ze snů
si můžete objednat například na stránkách vydavatele.

http://www.jerabek.estranky.cz/ 

 

Fotografie z festivalu Osamělých písničkářů

16. 4. 2013

plakat-f.jpgFotografie z prvního dne jedenáctého ročníku Festivalu Osamělých písničkářů, tedy z pátku 12. dubna 2013, pořídil Martin Myslivec.

http://www.osamelipisnickari.cz/fotoalbum/fotografie-z-koncertu/12.4.13--festival-osamelych-pisnickaru-podle-martina-myslivce/

Dění druhého dne jedenáctého ročníku Festivalu Osamělých písničkářů, tedy soboty 13.4.2013, zachytil Zdeněk Krejčí, vůdčí duch klubu Kaštan.

http://www.osamelipisnickari.cz/fotoalbum/fotografie-z-koncertu/13.4.13-festival-osamelych-pisnickaru-podle-zdenka-krejciho/

Oběma pánům patří velké poděkování!

 

Píseň jako umělecké dílo - aneb Pozvánka Jana Buriana na festival Osamělých písničkářů

16. 3. 2013

Když napíšu, že píseň může být umělecké dílo, na řadu konzumentů rozhlasu a televize to nejspíš zapůsobí velice nedůvěryhodně. A není sečemu divit. O přetrvávající existenci žánru umělecké písně se mohoupřesvědčit málokde – sem tam některý nekompromisní písničkář vydá písňové album, někdo ho objeví na internetu, v nějakém klubu či divadle, popřípadě v hospodě nebo veřejné knihovně. Čas od času se tomuto žánru seriózně věnuje některý recenzent v tisku – Pavel Klusák v Lidovkách, Antonín Kocábek v Týdnu... Zřídkakdy se však o něm něco dozvíte z rozhlasu. S výjimkou pravidelných pořadů Milana Tesaře v rádiu Proglas, některých programů Jany Ježkové a několika dalších moderátorů pražského Radia 1 a také veřejnoprávní Vltavy, která se kromě toho snaží věnovat i klasice, jazzu, etnické hudbě a bůhví čemu ještě... O televizních hudebně-kritických pořadech nemá smysl psát, protože kde nic není, ani smrt nebere.
Písničkář – a teď myslím člověka, který své písně považuje především za umělecké dílo a teprve ve druhé či třetí řadě ho zajímá, kolik mu to vynese – je dnes v podobném postavení jako básník. Ten také obvykle nepózuje na titulních stranách časopisů a média se mu téměř nevěnují. Poezie přesto ze světa nezmizela, vydávají se knihy, a kdo chce, může si je číst a umístit je třeba na čestné místo na svém nočním stolku. V jednom má ovšem básník oproti obdivovateli umělecké písně velkou psychickou výhodu: neexistuje žádný básnický průmysl, obdoba toho hudebního, a nejsou tu takzvané celebrity, které by veřejně vypočítávaly, kolik prodaly básní a u které vydavatelské firmy. Poezie se také, pokud vím, zatím nerecituje v rozhlase v komerčních programech. Naproti tomu písnička je beztrestně považována za „zboží“ a monstrum zvané hudební průmysl se nacpalo všude, kam se vejde – do supermarketů, kaváren, čekáren, úřadů a kanceláří a vystavuje tam svoje „výrobky“ přizpůsobené „potřebám trhu“. Zkuste si představit, jak svět vypadá z pohledu obdivovatele a milovníka vcelku křehkého uměleckého žánru písně. Kam přijdete, tam narážíte na zmetky! To se básníkovi nestane, aby byl denně krmen verši, ze kterých by se mu dělalo špatně; básněmi, jejichž autoři většinou neznají základní pravidla řemesla, neumějí česky a blábolí, co jim slina na jazyk přinese. Písničkář, který to ještě nezabalil, je na tom asi jako kuchař v restauraci, který se půl dne pachtí s poctivou polévkou, i když všude kolem už neznají
jinou než tu z pytlíku...
Básníci i písničkáři tohle zmatení hodnot určitě přežijí. Budou psát, skládat, tisknout a vystupovat, jako to dělají odjakživa. Jen bych jejich jménem rád připomněl, že ty zvukové vycpávky mezi reklamami, to nejsou umělecká díla z oboru písní; ty dneska najdete jinde. Třeba v pražském Kaštanu můžete o tomto víkendu slyšet Dášu Voňkovou, Zuzanu Homolovou, Oldřicha Janotu, Jiřího Konvrzka, Jiřího Smrže, Petra Linharta, Jiřího Dědečka, Martinu Trchovou, Petra Vášu, Martina Kyšperského a ještě asi patnáct dalších. Kam se hrabou instantní náhražky, tohle bude mít poctivou a nešizenou chuť, vsaďte se!

(Jan Burian – pro Týdeník Rozhlas, duben 2013)

Celou pozvánku s dalšími fejetony a texty si ve formátu pdf můžete stáhnout zde.
 

 

Album Jany Šteflíčkové se nazývá CD 2012...

16. 3. 2013

2801_002.jpg... a můžete si ho pořídit buď přímo na Janiných koncertech, nebo také na jejích stránkách na odkazu http://www.steflickova.cz/cd2012.php, případně v prodejně nakladatelství Galén v Praze v Lipové ulici č. 6. Zdařilé album obsahuje čtrnáct písní z Janina repertoáru, Jana se zde prezentuje takřka sólově s jediným stálým doprovodem bubeníka Martina Kopřivy. Příjemný poslech!

 

Písničkový archiv Michala Bystrova k poslechu, možná i k tanci :-)

25. 1. 2013

soundcloud.jpgPísničkový archiv Michala Bystrova je nově zpřístupněn na webu SoundCloud.com. Jedná se o cca 80 nahrávek z let 2002 až 2012, ať už sólových, nebo nahraných s dalšími muzikanty. Stačí kliknout na oranžovou ikonku! Další informace o jednotlivých skladbách a nahrávkách pak najdete na webu www.michalbystrov.cz.
 

 

Je to naprosto nejisté, přijďte! (Praha, Kaštan, 23.1., 20:00)

22. 1. 2013

Před blížícím se lednovým večírkem Osamělých písničkářů v Praze na Kaštanu se nám přímo z terénu hlásí náš reportér Jan Burian:

volim-karla.jpg

"Přátelé, je to naprosto nejisté, ale volal mi Zdeněk Krejčí z Kaštanu, že tam možná na zítřejší koncert (někdy k závěru) přijde Karel. Je nám trochu trapně z toho, že by tam snad mohlo být málo lidí, tak Vás, kteří máte čas, opatrně zveme. Ale když nepřijde, což se může stát, zase bychom nechtěli, aby to vypadalo jako pitomá reklama na náš večírek. Tak si vyberte. Mají tam hrát: Martina Trchová, Jiří Konvrzek, Filip Pýcha, Terezie Palková a možná já. Koncert to bude pěkný... "

Kaštan, 23.1., 20.00 hod,  Večírek Osamělých písničkářů

 

Fotogalerie z Vánočního večírku (Kaštan, 19.12.2012)

23. 12. 2012

Ve středu 19. prosince, tedy krátce před navrhovaným koncem světa, se v pražském Kaštanu sešli Osamělí písničkáři na svém obvyklém předvánočním apokalyptickém večírku. Účast byla hojná jak na straně účinkujících (Jan Burian, Petr Váša, Jiří Smrž, Martina Trchová, Michal Bystrov, Jiří Dědeček, Karel Vepřek, Petr Linhart, Jan Jeřábek, Krystyna Skalická, Marek Vojtěch a náhlý host pan Hynek), tak na straně početného diváctva (zcela plný sál).

Vydařenou fotoreportáž z večera připravil dnes již téměř dvorní fotograf Osamělců Martin Myslivec. Děkujeme, Martine!

Fotografie si můžete prohlédnout například zde.

 

« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15

následující »