Jdi na obsah Jdi na menu

Koncerty a aktuality

Naše nejbližší koncerty:

3.12. Praha, 
Kaštan
Předvánoční setkání Osamělých písničkářů 20:00

 

 

 

Příspěvky

Píseň jako umělecké dílo - aneb Pozvánka Jana Buriana na festival Osamělých písničkářů

16. 3. 2013

Když napíšu, že píseň může být umělecké dílo, na řadu konzumentů rozhlasu a televize to nejspíš zapůsobí velice nedůvěryhodně. A není sečemu divit. O přetrvávající existenci žánru umělecké písně se mohoupřesvědčit málokde – sem tam některý nekompromisní písničkář vydá písňové album, někdo ho objeví na internetu, v nějakém klubu či divadle, popřípadě v hospodě nebo veřejné knihovně. Čas od času se tomuto žánru seriózně věnuje některý recenzent v tisku – Pavel Klusák v Lidovkách, Antonín Kocábek v Týdnu... Zřídkakdy se však o něm něco dozvíte z rozhlasu. S výjimkou pravidelných pořadů Milana Tesaře v rádiu Proglas, některých programů Jany Ježkové a několika dalších moderátorů pražského Radia 1 a také veřejnoprávní Vltavy, která se kromě toho snaží věnovat i klasice, jazzu, etnické hudbě a bůhví čemu ještě... O televizních hudebně-kritických pořadech nemá smysl psát, protože kde nic není, ani smrt nebere.
Písničkář – a teď myslím člověka, který své písně považuje především za umělecké dílo a teprve ve druhé či třetí řadě ho zajímá, kolik mu to vynese – je dnes v podobném postavení jako básník. Ten také obvykle nepózuje na titulních stranách časopisů a média se mu téměř nevěnují. Poezie přesto ze světa nezmizela, vydávají se knihy, a kdo chce, může si je číst a umístit je třeba na čestné místo na svém nočním stolku. V jednom má ovšem básník oproti obdivovateli umělecké písně velkou psychickou výhodu: neexistuje žádný básnický průmysl, obdoba toho hudebního, a nejsou tu takzvané celebrity, které by veřejně vypočítávaly, kolik prodaly básní a u které vydavatelské firmy. Poezie se také, pokud vím, zatím nerecituje v rozhlase v komerčních programech. Naproti tomu písnička je beztrestně považována za „zboží“ a monstrum zvané hudební průmysl se nacpalo všude, kam se vejde – do supermarketů, kaváren, čekáren, úřadů a kanceláří a vystavuje tam svoje „výrobky“ přizpůsobené „potřebám trhu“. Zkuste si představit, jak svět vypadá z pohledu obdivovatele a milovníka vcelku křehkého uměleckého žánru písně. Kam přijdete, tam narážíte na zmetky! To se básníkovi nestane, aby byl denně krmen verši, ze kterých by se mu dělalo špatně; básněmi, jejichž autoři většinou neznají základní pravidla řemesla, neumějí česky a blábolí, co jim slina na jazyk přinese. Písničkář, který to ještě nezabalil, je na tom asi jako kuchař v restauraci, který se půl dne pachtí s poctivou polévkou, i když všude kolem už neznají
jinou než tu z pytlíku...
Básníci i písničkáři tohle zmatení hodnot určitě přežijí. Budou psát, skládat, tisknout a vystupovat, jako to dělají odjakživa. Jen bych jejich jménem rád připomněl, že ty zvukové vycpávky mezi reklamami, to nejsou umělecká díla z oboru písní; ty dneska najdete jinde. Třeba v pražském Kaštanu můžete o tomto víkendu slyšet Dášu Voňkovou, Zuzanu Homolovou, Oldřicha Janotu, Jiřího Konvrzka, Jiřího Smrže, Petra Linharta, Jiřího Dědečka, Martinu Trchovou, Petra Vášu, Martina Kyšperského a ještě asi patnáct dalších. Kam se hrabou instantní náhražky, tohle bude mít poctivou a nešizenou chuť, vsaďte se!

(Jan Burian – pro Týdeník Rozhlas, duben 2013)

Celou pozvánku s dalšími fejetony a texty si ve formátu pdf můžete stáhnout zde.
 

 

Album Jany Šteflíčkové se nazývá CD 2012...

16. 3. 2013

2801_002.jpg... a můžete si ho pořídit buď přímo na Janiných koncertech, nebo také na jejích stránkách na odkazu http://www.steflickova.cz/cd2012.php, případně v prodejně nakladatelství Galén v Praze v Lipové ulici č. 6. Zdařilé album obsahuje čtrnáct písní z Janina repertoáru, Jana se zde prezentuje takřka sólově s jediným stálým doprovodem bubeníka Martina Kopřivy. Příjemný poslech!

 

Písničkový archiv Michala Bystrova k poslechu, možná i k tanci :-)

25. 1. 2013

soundcloud.jpgPísničkový archiv Michala Bystrova je nově zpřístupněn na webu SoundCloud.com. Jedná se o cca 80 nahrávek z let 2002 až 2012, ať už sólových, nebo nahraných s dalšími muzikanty. Stačí kliknout na oranžovou ikonku! Další informace o jednotlivých skladbách a nahrávkách pak najdete na webu www.michalbystrov.cz.
 

 

Je to naprosto nejisté, přijďte! (Praha, Kaštan, 23.1., 20:00)

22. 1. 2013

Před blížícím se lednovým večírkem Osamělých písničkářů v Praze na Kaštanu se nám přímo z terénu hlásí náš reportér Jan Burian:

volim-karla.jpg

"Přátelé, je to naprosto nejisté, ale volal mi Zdeněk Krejčí z Kaštanu, že tam možná na zítřejší koncert (někdy k závěru) přijde Karel. Je nám trochu trapně z toho, že by tam snad mohlo být málo lidí, tak Vás, kteří máte čas, opatrně zveme. Ale když nepřijde, což se může stát, zase bychom nechtěli, aby to vypadalo jako pitomá reklama na náš večírek. Tak si vyberte. Mají tam hrát: Martina Trchová, Jiří Konvrzek, Filip Pýcha, Terezie Palková a možná já. Koncert to bude pěkný... "

Kaštan, 23.1., 20.00 hod,  Večírek Osamělých písničkářů

 

Fotogalerie z Vánočního večírku (Kaštan, 19.12.2012)

23. 12. 2012

Ve středu 19. prosince, tedy krátce před navrhovaným koncem světa, se v pražském Kaštanu sešli Osamělí písničkáři na svém obvyklém předvánočním apokalyptickém večírku. Účast byla hojná jak na straně účinkujících (Jan Burian, Petr Váša, Jiří Smrž, Martina Trchová, Michal Bystrov, Jiří Dědeček, Karel Vepřek, Petr Linhart, Jan Jeřábek, Krystyna Skalická, Marek Vojtěch a náhlý host pan Hynek), tak na straně početného diváctva (zcela plný sál).

Vydařenou fotoreportáž z večera připravil dnes již téměř dvorní fotograf Osamělců Martin Myslivec. Děkujeme, Martine!

Fotografie si můžete prohlédnout například zde.

 

Osamělí písničkáři dětem

7. 11. 2012

Nejen Vám, dospělým a vážným, váženým posluchačům hrají a zpívají Osamělí písničkáři. Mnozí  píší také písničky pro děti, ba někteří se dokonce nebojí před dětmi vystoupit! Po Terezii Palkové, Marce Míkové a Karolině Kamberské je zde (tušíme) první odvážný muž - Filip Pýcha!

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10315095089-studio-kamarad/21254311037/video/227676

 

Fotografie ze zářijového koncertu

25. 9. 2012

Ve středu 19.9. se konal v pražském Kaštanu první koncert podzimní sezóny Osamělých písničkářů. Vystoupili Karel Diepold, Martina Trchová, Jiří Smrž a původně plánovanou, leč zdravotně indisponovanou Dášu Voňkovou nahradil kolemjdoucí Petr Linhart.
Děkujeme Martinovi Myslivcovi za fotoreportáž!
http://www.osamelipisnickari.cz/fotoalbum/fotografie-z-koncertu/19.9.12--kastan/

 

V září opět na Kaštanu!

15. 8. 2012

S podzimem se opět vrací sezóna Osamělých písničkářů!
První tradiční  a velmi zajímavě obsazený večer na Vás čeká už ve středu 19. září spolu s Dášou Voňkovou, Martinou Trchovou, Jiřím Smržem a Karlem Diepoldem. 
Jako vždy v pražském klubu Kaštan na Bělohorské ulici číslo 150, hned vedle tramvajové zastávky "U Kaštanu" linek 22 a 25.
V září se ale na Kaštanu můžete setkat i s dalšími členy volného sdružení, a to dokonce v jejich celovečerním koncertu. Ve čtvrtek 20. září zde bude hrát Karel Vepřek se svojí kapelou Chudák paní Popelková, v pátek 21. září pak Petr Linhart se svojí kapelou 29 Saiten. Je to skoro takový malý festival :-) .

 

Fotografie Martina Myslivce z Festivalu Osamělých písničkářů

27. 4. 2012

Ve fotoalbu přibyly zdařilé fotografie z oka a přístroje Martina Myslivce. Můžete si je prohlédnout i na přímém odkazu
http://www.osamelipisnickari.cz/fotoalbum/fotografie-z-koncertu/20.-a-21.4.12--festival-osamelych-pisnickaru-podle-martina-myslivce/.

 

Jubilejní 10. festival Osamělých písničkářů je tady!

11. 3. 2012

Slavíme jubileum! Každoroční festival Osamělých písničkářů se koná letos už podesáté a tak ho čekejte v mimořádně jaré náladě!  Konat se bude hned ve dvou dnech - v pátek 20. a v sobotu 21. dubna. Jak v pátek, tak v sobotu začnou recitály vždy v půl páté odpoledne a budou trvat až do půlnoci. Zpívat a hrát budou: Dáša Andrtová - Voňková, Jan Burian, Michal Bystrov, Caine, Jiří Dědeček, Karel Diepold, Lenka Dusilová, Zuzana Homolová, Oldřich Janota, Jan Jeřábek, Žofie Kabelková, Jiří Konvrzek, Martin E. Kyšperský, Petr Linhart,  Marka Míková,  David Nesnídal, Petr Nikl, Terezie Palková,  Filip Pýcha, Krystyna Skalická,  Jiří Smrž, Jana Šteflíčková, Martina Trchová, Petr Váša, Karel Vepřek a Marek Vojtěch. 

Jako pozvánku přikládáme kompletní záznam z vánočního večírku se zvláštním poděkováním panu Václavu Peterkovi, který záznam pořídil - www.pete.cz

 

« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16

následující »