Jdi na obsah Jdi na menu

Koncerty a aktuality

25.11. Praha, Kaštan Vzpomínka na Karla Diepolda 19:30
16.12. Praha, Kaštan Vánoční večírek 

19:30

27.01. Praha, Kaštan Jana Šteflíčková, Petr Váša,
Jana Kozubková
19:30

 

 

 
 

Příspěvky

Fotografie z 13. festivalu Osamělých písničkářů

23. 4. 2015

Díky Martinovi Myslivcovi přinášíme dvě fotogalerie z 13. Festivalu Osamělých písničkářů v pražském Kaštanu. Martine, díky!

Pátek 17. dubna 2015
Sobota 18. dubna 2015

imgp3826.jpg

 

Dva světy

22. 4. 2015

Fejeton Jana Buriana

Minulý pátek a sobotu proběhl už třináctý festival volného sdružení Osamělí písničkáři. Vystoupilo na něm dvacet šest účinkujících v různých seskupeních a konstelacích, takže to vyšlo celkem na více než třináct hodin hudby, neboť ti dva, co se dostali na řadu jako poslední, měli dovoleno přidávat a vystoupení Nikoly Muchové, jež se zúčastnila festivalu poprvé, za doprovodu kytary Martina Kyšperského půlnoční publikum rozparádilo tak, že zůstala na jevišti o půl hodiny déle. „Nepojedeš nikam,“ zpívala, „budeš doma kojit, žádná Paříž a lanýže...“ Bylo to krásné. Nejen její sugestivní a nezničitelný hlas i text, který zejména ženy a dívky nadzvedával ze židlí, ale celý festival. Zpívalo se o vášních, o hrůzách i krásách, o strachu, o naději, ale místo zbylo i na hru se slovy, na poezii... Dvacet šest lidí tří různých generací spojuje víc než společné názory na svět či na hudbu úcta k vlastnímu řemeslu, k cechu písničkářů. Nevyrábějí písničky na jedno použití ani vycpávky do reklam či supermarketů, než vám někdo ohlásí slevu. Podávají svědectví o skutečném stavu duše národa, tak jako se to kdysi dělo tam, kde vznikaly lidové písně. Stará svědectví sbírali Erben, Čelakovský či Sušil a vydávali je ve zpěvnících, ta současná shromažďují nezávislá vydavatelství, jako je Galén či Indies MG Records, nebo si je můžete vyhledat na internetu, zajít si je poslechnout do nějakého klubu, knihovny či jiného kulturního zařízení. Pokud se k nim však člověk chce dostat, musí zdolat stěnu, kterou se snaží stavět ti, pro něž je pojem kultura totožný s pojmem zábava. Lidé, kteří by rádi udrželi své publikum v nenáročnosti, lenosti a neochotě poslouchat cokoli nového, odlišného nebo složitějšího a pro něž je zřejmě důležité, abychom s nimi hráli jejich hry na ceny, tituly, akademie, žebříčky, prodejnost a koláče sledovanosti.
Minulý týden jsem víceméně náhodou zhlédl v televizi přímý přenos předávání cen Anděl za populární hudbu a byl jsem překvapen prázdnotou a šedí celé té akce. Zaujal mě ovšem konferenciér Leoš Mareš, který se snažil zalichotit kolegovi Marku Ebenovi tím, že si prý vždycky přál být jako on a teď je mu podstatně blíž, neboť už jsou oba na ČT2... Veřejnoprávní program ČT2 býval jakýmsi symbolem divácké náročnosti, zatímco Leoš Mareš zářil coby hvězda komerčních televizí. Smutný konferenciérův omyl spočíval v tom, že to nebyl on, kdo se přiblížil kulturní úrovni tohoto televizního kanálu, ale právě naopak – ČT2 časem sestoupila na úroveň Leoše Mareše. A jinak jsem toho večera – stále ještě s určitým překvapením – zjistil, že anijednu z písní, které v něm zazněly, nebudu mít potřebu slyšet ještě jednou.
Opačný pocit mám naštěstí z našeho víkendového festivalu. Desítky písniček, které na něm zazněly, bych si rád poslechl znovu, v klidu, abych si je mohl vychutnat nebo jim porozumět do větší hloubky.
A tak je vlastně všechno, jak má být: Leoš Mareš na Dvojce a písničkáři v klubu, který rozhodně nepatří k těm módním. Jsou to dva světy a ty už se nejspíš nesetkají...

 

Festivalové poděkování

19. 4. 2015

galen.jpgV pořadí třináctý Festival Osamělých písničkářů v pražském Kaštanu je právě za námi, děkujeme Vám všem, kdo jste dorazili za hojnou účast, děkujeme pořadatelům a mistrům zvuku a především PhDr. Lubomíru Houdkovi a jeho nakladatelství Galén za mocnou podporu!
V blízké době se můžete těšit na fotografie Martina Myslivce, jakož i na květnový večírek.

 

Program 13. Festivalu Osamělých písničkářů na pátek 17.4. a sobotu 18.4.

10. 4. 2015

Pro ty z Vás, kteří se budete chtít vydat do pražského Kaštanu (Bělohorská 150, zastávka tramvají 22 a 25 U Kaštanu) jen na jeden festivalový den, přinášíme doplněný rozpis písničkářů, kteří budou vystupovat. Nikoliv však už podrobně v přesných časech, ty budou překvapením pro Vás a možná i pro nás :-). Pořadí je tedy opět čistě abecední!

Pátek 17. dubna: 
Bonus, Caine-Mi, Zuzana Homolová, Jan Jeřábek, Kittchen, Martin E. Kyšperský, Marka Míková, Nikola Muchová, Přemysl Rut, Jiří Smrž, Petr Váša, Karel Vepřek   

Sobota 18. dubna: 
Jan Burian, Jiří Dědeček, Karel Diepold, Dan Fikejz, Jiří Konvrzek, Petr Linhart, Tamara Nathová, Terezie Palková, Filip Pýcha, Adam Rut, Jana Šteflíčková,  Martina Trchová, Dáša Voňková. 

A ještě zbývá zopakovat - festivalové koncerty budou začínat vždy v 16:30, poslední účinkující se na scéně objeví půl hodiny před půlnocí. Každému písničkáři bude patřit půlhodina na pódiu. Rezervovat vstupenky si můžete již dnes na stránkách Kaštanu - http://kastan.unijazz.cz/program/rezervace/?ID=246. Cena vstupenky na jeden večer je 200 Kč, na oba večery pak 300 Kč. Těšíme se na Vás! 

op-plakat.jpg

 

Festivalový časopis je zde!

8. 4. 2015

Stáhněte si Čtení pro přátele, monotematické číslo, zaměřené na nadcházející festival...

 

Fotogalerie z března

23. 3. 2015

osp.jpgBřeznový večírek na Kaštanu ve středu 18.3. proběhl ve složení Jiří Smrž - Filip Pýcha - Jiří Konvrzek / Lukáš Kalivoda. Za nepřítomnou Martinu Trchovou se omlouváme, fotografoval přítomný Martin Myslivec (děkujeme!), fotky najdete například zde.

 

Fotogalerie z únorového večírku

20. 2. 2015

imgp10019.jpgDíky našemu dvornímu fotografovi Martinu Myslivcovi přinášíme fotogalerii z únorového večera Osamělých písničkářů v pražském Kaštanu.
Ve středu 18.2. hráli Kittchen, Petr Váša, Petr Linhart,
Jana Šteflíčková.

Fotogalerii najdete na linku 
http://www.osamelipisnickari.cz/fotoalbum/fotografie-z-koncertu/18.2.15-kastan/

 

Proti proudu: Jiří Smrž

29. 12. 2014

Dokumentární film Tadeáše Bognára o (ne)známém „osamělém“ písničkáři, básníkovi a nenápadném držiteli dvou hudebních cen Anděl v kategorii folk a country. 
 

 

A ještě malý tip na vánoční dárek nejen pro děti...

22. 12. 2014

nech_ten_mech_obalka_modra.jpgMáte rádi Michala Bystrova a Petra Nikla? Můžete si je oba, navíc společně s dětmi užít v knížce Nech ten mech. Verše napsal MIchal Bystrov, Petr Nikl je autorem ilustrací.  Více se o knížce dozvíte na odkazech
http://www.michalbystrov.cz/nech_ten_mech.htm,
případně http://www.meander.cz/nech-ten-mech.

 

Přinášíme fotografie z vánočního večírku a přejeme Vám krásné svátky, jakož i skvělý patnáctý rok!

20. 12. 2014

Fotografiemi Martina Myslivce (odkaz zde) z vánočního večírku na Kaštanu ve středu 17.12. končíme rok letošní, přejeme Vám krásné svátky a do roku nového všechno dobré. Na shledanou v lednu 2015 opět na Kaštanu!
001031.jpg

 

« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15

následující »